Powietrze
Celem proponowanych zajęć jest nauczenie rozpoznawania zanieczyszczeń powietrza na podstawie dostrzegalnych objawów - zmian w szacie roślinnej. Zajęcia wprowadzają więc niezwykle ważny problem monitoringu zmian i zagrożeń środowiska.
Zajęcia oparte o pakiet edukacyjny "Woda w Twojej rzece", opracowany przez WATCH Trust For Environmental Education z Wielkiej Brytanii. Pakiet ten cieszy się dużą popularnością w angielskich szkołach i jest tam powszechnie używany do analizy jakości wód powierzchniowych.
Za pomocą prostych ćwiczeń oceniamy:
- ubytki aparatu asymilacyjnego drzew,
- występowanie porostów,
- zapylenie powietrza.
Uczniowie starają się określić stopień zanieczyszczenia powietrza w kilku wybranych miejscach. Uzyskane w ten sposób dane pozwolą na wyciągnięcie wniosków dotyczących roli osiedli, dróg, przemysłu itd. w emisjach zanieczyszczeń.
Przedmiot zajęć:
Środowisko społeczno-przyrodnicze: Budzenie zainteresowań przyrodniczych; rozpoznawanie najczęściej spotykanych gatunków zwierząt w poznanych środowiskach; obserwacja i charakterystyka zmian zachodzących w przyrodzie w różnych porach roku; zmiany zachowania zwierząt w zimie.
Biologia: Różnorodność oraz zmienność form zwierzęcych występujących w różnych środowiskach; rozpoznawanie wybranych gatunków ssaków oraz ich przystosowanie do warunków życia; zależności pokarmowe na przykładzie prostych łańcuchów pokarmowych.
Czas trwania zajęć: zajęcia pół- lub całodniowe, minimum 4 godz.
Wiek uczestników: klasy gimnazjalne.