Poznajemy ptaki
Celem zajęć jest zdobycie przez uczestników podstawowej teoretycznej i praktycznej wiedzy o awifaunie krajowej na podstawie ptaków występujących w Ojcowskim Parku Narodowym. Dzięki terenowym obserwacjom prowadzonym z ornitologiem, uczniowie nauczą się rozpoznawania poszczególnych gatunków ptaków na podstawie śpiewu oraz cech wyglądu.
Zajęcia poruszają takie tematy jak:
- Biologia ptaków: podstawowe informacje dotyczące anatomii ptaków, przystosowania do lotu, budowa piór oraz dobór płciowy.
- Zagrożenia ptaków oraz ich ochrona: dyskusje w grupach, przedstawienie wyników przez przedstawicieli grupy, podsumowanie z prowadzącym ornitologiem.
- Rola martwego drewna w życiu ptaków.
- Bogactwo gatunkowe ptaków a sposób użytkowania łąk: wyjaśnienie negatywnego wpływu intensyfikacji rolnictwa na awifaunę, ekstensywne użytkowanie i programy rolnośrodowiskowe szansą na ochronę ptaków ekosystemów łąkowych.
- Natura 2000: Dyrektywa Ptasia i Siedliskowa.
W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia odbędą się w sali wykładowej. Uczestnicy zajęć zapoznają się z wybranymi zagadnieniami na podstawie prezentacji, zdjęć, odtwarzanych głosów oraz dostępnych eksponatów.
Zajęcia są również wzbogacone w konkursy oraz gry, zabawy, prace plastyczne dostosowane do wieku uczestników.
Każdy uczeń otrzyma arkusz obserwacji, w trakcie zajęć będzie można skorzystać z atlasów oraz lornetek.
Przedmiot zajęć:
Biologia: Biologia ptaków, dymorfizm płciowy ptaków, rozpoznawanie wybranych gatunków awifauny Polski, przystosowanie ptaków do środowiska, krajowe formy ochrony przyrody.
Środowisko społeczno-przyrodnicze: Kształtowanie świadomości ekologicznej, rozwój zainteresowań przyrodniczych, wstęp do ornitologii, oddziaływanie człowieka na środowisko przyrodnicze.
Język polski: Umiejętność przeprowadzania aktywnej dyskusji polegającej na wymianie poglądów dotyczących środowiska i ochrony przyrody.
Czas trwania zajęć: zajęcia pół- lub całodniowe, minimum 4 godz.
Wiek uczestników: klasy szkoły średniej, klasy gimnazjalne i starsze klasy szkoły podstawowej.